25583915206_85c5674339_zDobrý restaurátor se omezuje na co možná nejmenší plochy, na kterých zůstávají stopy jeho práce. Radikální odvážné techniky dovedou znamenitě zamaskovat poškození, ale housle jsou zpravidla po takovéto opravě v horším stavu než před ní. Prosté navrácení zdraví nástroji má vliv na zlepšení tónových kvalit, aniž by bylo potřeba na nich cokoli vylepšovat.

S opravdovým restaurováním jsem se setkal na I. mezinárodní houslařské soutěži v Hradci Králové v roce 1985. V této soutěži působil jako porotce významný restaurátor pan Roger G. Hargrave, který jedno odpoledne věnoval přednášce na téma použití různých technik při restaurování houslí. Od tohoto dne jsem byl fascinován touto specializací a toužil jsem hned vyzkoušet všechny ty složité postupy. S velkým nadšením jsem se do toho také pustil a s překvapením zjistil, že výsledky nejsou takové, jaké bych si představoval.

11aV dalších letech jsem naštěstí našel hodně stejně nadšených kolegů, kteří mi poradili spoustu různých triků a technik. Významný byl pro mne pobyt v Kolíně nad Rýnem u obchodníka se starožitnými hudebními nástroji Bernharda von Hünerbeina, který mi umožnil navštěvovat vynikající kolegy. Rád bych zmínil alespoň Sebastiana Zense v Kolíně n. R., Petra Schlarba v Aachenu, Yense Geera, restaurátora londýnské firmy Biddulph, či týmy firem Beare-Londýn, Machold-Zürich a Köstler-Stuttgart. Díky všem!

dsc_0334Ve vlastním ateliéru v Praze jsem tyto znalosti uplatnil na množství opravovaných nástrojů a měl tak možnost mnohokrát si různé techniky zopakovat. Tyto zkušenosti jsem později plně využil při svém působení ve Švýcarsku v La Chaux de Fonds u významného obchodníka se vzácnými nástroji Clauda Lebeta. Mohl jsem pracovat na několika Stradivariho houslích, viole i violoncellu. Během tří let, kdy jsem vedl atelier Clauda Lebeta, se mi dostalo do péče mnoho překrásných nástrojů významných houslařů z různých období. Moci třeba pečovat o violu Gaspara da Salò z roku 1580 a mít příležitost na ni několik dnů hrát, byl silný zážitek.

25523939541_a4698e6e78_oJsem zastáncem konzervativní metody, při které není smyslem udělat z rozbitého nástroje nepoškozený, nýbrž velmi dobře opravený. Radikální odvážné techniky dovedou znamenitě zamaskovat poškození, ale housle jsou zpravidla po takovéto opravě v horším stavu než před ní. Dobrý restaurátor se omezuje na co možná nejmenší plochy, na kterých zůstávají stopy jeho práce. Musí dát možnost dalším generacím, jistě lepších houslařů, aby se také setkaly s původním stavem houslí.

Každý restaurátor potvrdí, že nejhorší je práce na neodborně a nešetrně opraveném nástroji. Majitel houslí tak rozhoduje o tom, komu své housle svěří k opravě a v jakém stavu předá nástroj dalším generacím.